Nie jesteśmy nowi na świecie, przed nami była
KURA

O nas i o blogu

Napisz do nas:
qra-poczta@gazeta.pl

Współpracuj z nami

Nagrody
Fundatorzy
Lektury
Filmy


Blog > Komentarze do wpisu

Świat Rene Magritte

 

 

Wpis Żony Oburzonej

Niedawno wspominałam o odwiedzinach Muzeum Magritte'a podczas pobytu w Brukseli. Dzisiaj chciałabym przybliżyć Wam tego artystę. Na początku muszę się do czegoś przyznać. Nie jestem znawcą sztuki. Nie jestem fanką surrealizmu. Wielu dzieł nie rozumiem. Kiedy czytam, że założeniem surrealizmu było wyrażanie wizualne percepcji wewnętrznej, czuję się zagubiona. W muzeach z tego typu sztuką bywa mi ciężko. Do czasu... Bo kiedy natrafię na jakieś dzieło, które ni stąd, ni zowąd mnie poruszy, pobudzi ważne skojarzenie, przypomni o jakimś wydarzeniu, nagle zaczynam patrzeć inaczej na resztę.

http://25.media.tumblr.com/tumblr_md1f37oDRk1qiv63po1_1280.jpg

Podobnie było w Muzeum Magritte'a. Początkowo błąkałam się po salach pomiędzy obrazami, głównie czekając na Męża, który pośród absurdalnej sztuki czuje się naturalnie. Nie pamiętam już, który obraz poruszył mnie jako pierwszy, ale spowodował, że czym prędzej powróciłam na sam początek i obejrzałam wszystko jeszcze raz.

Sale w Muzeum są poświęcone poszczególnym okresom w życiu i twórczości Artysty. Ekspozycje na każdym piętrze zaczynają się od osi czasu z istotnymi informacjami biograficznymi. Rene Magritte urodził się pod koniec XIX wieku. Na jego twórczość początkowo miał wpływ impresjonizm, później kubizm... Ale największe znaczenie miała przyjaźń z Giorgio de Chirico, uznawanego za prekursora surrealizmu.

http://uploads2.wikipaintings.org/images/rene-magritte/the-return-1940(1).jpg

Obrazy Magritte'a niepokoją. Przedmioty nie są tym, czym wydają się być. Części ciała pojawiają się nie w tych miejscach,  w których powinny. Pory dnia wyglądają inaczej niż w rzeczywistości.

http://2.bp.blogspot.com/-UIPg9qHqzh0/Tm-cdCvU7II/AAAAAAAAACI/K1xTTiu6cMw/s1600/rene_magritte-la_trahison_des_images-1300px.jpg

Charakterystyczne motywy dla jego twórczości to obłoki, słowa wypisane na obrazach, rzeczy malowane w olbrzymich, nienaturalnych rozmiarach. Powtarzał te same wątki i tak samo nazywał swoje dzieła - pamiętacie rozmowę w komentarzach pod tym wpisem? Na kilku obrazach ludzkie postacie mają twarze zasłonięte płótnem. Niektóre źródła podają, że w ten o to sposób w twórczości malarza powraca rodzinna tragedia. Matka Rene Magritte'a popełniła samobójstwo. Kiedy wyłowiono z rzeki ciało kobiety, jej głowa była ponoć owiniętą koszulą. Być może to tylko legenda... Niemniej jednak nieoczekiwana śmierć Reginy Magritte na pewno wywarła wpływ na jego sztukę.

http://0.tqn.com/d/arthistory/1/0/v/7/1/04-Rene-Magritte-The-Lovers-1928.jpg

Spodziewałam się, że artysta-surrealista wiódł skandaliczne życie. Tymczasem ze zdjęć i portretów spogląda szalenie elegancki i sprawiający sympatyczne wrażenie mężczyzna w meloniku. Swoją żonę Georgette Berger poznał w dzieciństwie i żył z nią aż do śmierci. Była jego muzą i natchnieniem.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/32/Rene_Magritte_by_Wolleh.jpg/240px-Rene_Magritte_by_Wolleh.jpg

Kiedy skończyliśmy wędrówkę po muzeum, zajrzeliśmy do znajdującego się w nim sklepiku. Nie wiem, jak Wy, ale ja bardzo lubię takie miejsca. Czasami można znaleźć ładny kalendarz, oryginalny magnes na lodówkę (przywożenie ich to już w naszej rodzinie tradycja) albo ciekawy kubek. My wybraliśmy sobie jedną z reprodukcji.

wtorek, 15 stycznia 2013, zona.oburzona
Tagi: sztuka

Polecane wpisy

Komentarze
pharlap
2013/01/15 11:39:41
Magritte - kochankowie. Te zasłonięta twarze mozna sobie tłumaczyc na wiele sposobów. Bardzo naukowe rozważania tutaj - jadeddragon.hubpages.com/hub/The-Lovers-Twisted-Tale-Rene-Magritte .
Ten obraz został namalowany w wielu wersjach, jedną z nich ogladałem w National Gallery w Canberze. Z nadmiaru lojalności nie zrobiłem zdjęcia, po co? znajdę w internecie. Znalazłem, tu : www.wikipaintings.org/en/rene-magritte/the-lovers-1928-1 z tym , że ja dostaję komunikat - w twoim kraju to zdjęcie jest obłożone restrykcją copyright, znaczy chcą żebym przyjechał i zapłacił za wstęp. Może w Europie się wyświetli.
-
frusty
2013/01/15 12:11:37
O jaki malowniczy wpis... Uroczo się zrobiło. Pozdrawiam :-) Frusty
-
2013/01/15 20:26:53
Frusty, cieszę się, że się podoba. Pharlapie, dziękuję za te linki, sznurki i informacje :)
-
2013/01/16 02:52:30
Olgo, dziękuję za ten wpis.
Magritte jest jednym z moich ulubionych malarzy, zresztą generalnie lubię surrealistów.
A "Kochanków", ale w trochę innej wersji, mam w komputerze i czasem na nich patrzę.
Stoją zwróceni w kierunku widza, głowa przy głowie, na tle krajobrazu z drzewami.
Szkoda, że nie mogę ich tu pokazać.
-
Gość: Anastazi, *.adsl.inetia.pl
2013/06/24 10:09:37
świetnie, naprawdę świetnie
-
d-klorek
2014/03/04 10:11:16
ŚWIETNIE, ŚWIETNIE. Bardzo ciekawe.
-
k.solars.ka.1989
2014/05/20 08:59:39
Super, super i jeszcze raz super.
-
ninakrawczyk
2014/08/05 22:21:28
świetne ale mnie troszkę przerażają:(